1. Спанаќот се сече на ситно и се пржи со солта и буковецот додека од него не испари водата.
2. Авокадото и павлаката и испржениот спанаќ се ставаат во блендер и се додава 2-3 лажици масло.
3. Печурките се пржат.
4. Во тавата со печурките се ставаат сместа од спанаќот авокадото и павлаката се измешуваат состојките и се затоплуваат малку на тивок оган.
5. Се мешаат со претходно сварените тестенини.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови