Најпрво најправете го пирето/филот од тиква.
Тиквата се вари со малку вода околу 20 мин додека не омекне сосема. Се додава шеќерот и мешајте убаво да се растопи.
Со блендер се мешаат бисквитите и пирето.
Нека се лади додека ги спремате другите работи.

Првиот слој го правите со мелени бисквити, мелени бадеми и путерот кој стоела малку на собна температура.
Додадете сок од портокал да добиете убава смеса.
Изрендајте кора од портокал за да даде преубава арома.
Наредете го филот во чашите во кои ќе послужувате.

Потоа направете го пудингот според упатството. Нека се олади 4-5 минути и ставете врз првиот слој. Во пудингот ставете цели бадеми, таман ќе омекнат и ќе дадат убава структура.
Почекајте да се олади и на крај ставете го пирето од тикви.
Ќе ви шепнам тајна, Јас не чекав и ми пропадна пирето во пудингот. :)) Ама вкусот си го имаше исто.

На крај исцедете уште малку сок од портокал, изрендајте чоколадо, кора од портокал и искршете бадеми.
Почекајте да се олади.
Или не чекајте. )

Земете лажици, викнете си ги најблиските и уживанција.
Малку се заиграв со есенската декорација. Ама ми беше ќеф и убаво фотографирање со вкусен десерт.

На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани