Најпрво го миеме штавилњакот,го сецкаме на парчиња.
Во тавче на оган го ставаме маслото и чекаме да се загрее,кога ке се загрее го додаваме во тавчето штавилњакот и го посолуваме.
Пржиме додека штавилњакот не добие темно зелена боја односно кога ке омекне.
Во сад натрана ги кршиме јајцата и ја додаваме урдата промешуваме додека смесата не с соедини и ги додаваме во тавчето со штавилњакот.промешуваме и го пржиме уште 5-6 мин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови