1. Парчињата леб од двете страни ги мачкаме со путер.
2. Меѓу двете парчина леб ги ставаме саламата, кашкавалот и парчето домат.
3. Во тавче на оган ставаме маслиново масло. Го ставаме сендвичот и кога ќе порумени го превртуваме на другата страна за да се испржи и таа.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани