Уште една даска која ја збогати нашата трпеза. Врап со туна. Ајде да ги спремиме.

Подготовка:

1. Во плитка чинија ја постиламе тортиљата, jа попрскуваме со туна насекаде, а потоа додаваме и пченка. Листовите зелка или марула ги цепкаме на помали парчиња, па ги расфрламе на секаде по тортиљата.

2. Ја виткаме стегнато во вид на ролат и ја зацврстуваме со чичкалици или стапчиња за зацврстување. Ја сечеме на три дела и сервираме. Од сите состојки повторете ја постапката. На здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови