Најпрво од урмите се вадат семките.
Настрана се мешаат мелените ореви, со шекерот во прав и сокот од пола лимон.
Секоја од урмите се полни со смесата од ореви,шекер и сокот од лимон.
Настрана се топи чоколадото со зејтинот
Секоја од урмите се потопува во чоколадото и се става во хартиена кошничка.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови