Чекор 1: Загрејте ја рерната
Пред готвење , ќе треба да се загрее рерната до 245 º C

Чекор 2: Подготовка на месо
Чистење на масти или тетива. Потоа, оставете го телешкото месо да се постигне собна температура најмалку два часа пред готвењето.
Се приготвува микс од сенф, маслиново масло, билки . Потоа се премачкува месото по целата површина и се додава сол и бибер

Чекор 3: Местото на телешкото месо во рерна
Месото се поставува дирекно на решетката од рерната , а под него се става сад за маснотијата да капе дирекно во садот .

Чекор 4: тест за да видите дали вашето телешко месо е подготвено како што сакате вие
За малку печено, се пече 15 минути на температура 54 º C.
За средни печено се пече вкупно 30 мин , од кои 20 мин на 60 Ц, + 10 минути на 70 Ц .
За добро печено , 40 минути на 120 º C.

Откако ке го извадите , оставете го телешкото 15 мин на собна температура (нема да се излади )
Користете добар нож и исечете го на средно -тенки парчиња и полсужете го со прилог .
препорака за прилог :
Јоркшир пудинг е типичен придружник на печено телешко месо, печени компири; различен зеленчук како што се бари на пареа моркови, пашканат ...брокула

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови