1. Во мал длабок сад ги ставаме меленото ленено семе и 6те лажици вода, промешуваме и оставаме да стои 5 минути.
2. Во блендер ги ставаме сите состојки, блендираме да се добие хомогена смеса.
3. Смесата ја оставаме на собна температура 2-3 минути.
4. Се става на оган тавче за палачинки со нелепливо дно , премачкуваме со маслиново масло. во тавчето ставаме по 2-3 лажици од смесата и формираме мали палачинки. Печеме по 2-3 минути од секоја страна.
4. Палачинките јас ги редам една врз друга, измеѓу нив ставам издробено сирење и павлака, свеж спанаќ и никулци од леќа.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани