Верувам дека на сите ни наоѓа по некое овошје во замрзнувач, идејата за палачинкиве е токму затоа да се искористи тоа овошје.
Во сад за матење ги додаваме сите состојќи за палачинките и ги матиме со миксер.
Ги печиме во тава за палачинки која претходно сме ја премачкале со масло.
Боровинките и рибизлите ги вадиме од замрзнувач пред да почнеме да ги печиме палачинките за да имаат време да се разледат малку.
Слатката павлака ја матиме.
Секоја палачинка ја премачкуваме со крем од лешници и ја полниме со овошјето, декорираме со матената слатка павлака и овошје по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани