Во шише се ставаат сите состојки и се промешува постојано. Така се оставаат 40 дена. Оревите треба да се мали и се берат кон средината на мај. Ореовката покрај тоа што е одличен пијалок постарите сметаат дека 1 чашка да се пие во денот е многу лековито.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови