Орасите и цоколадото се мелат во процесор на ситно. Се додаваат конзервите со кондензирано млеко и се додава исцедениот лимон. Се меша убаво и се филуваат обландите. Се остава последната кора сува, се завиткува во фолија и се притиска да стои најмалку 5-6 саати да се стегне.

Прелив
Се топи чоколадото со млекото и путерот да се добие глатка маса и се полива одозгора. Се остава во фрижидер да се стегне.

Се сечат коцки со топол нож

Пријатно

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани