За овие мафини можам да пишам дека се преубави.
Убаво се вадат од хартијата,вкусни се и тестото им е ровко.
За почеток на рецептот, припремете ги сите состојки.

1. Калапот наполнете го со хартиени корпици и загрејте ја рерната.

2. Растопете го путерот за да биде спремен. Изматете ги јајцата убаво,густо,пенесто. Ставете го шеќерот во прав во јајцата, па промешајте повторно. Додајте ги течните состоки- путерот и млекото, а потоа постепено брашното, ванилиниот шекер и пецивото.

3. Полнете од смесата во претходно поставените хартиени калапи. Врз секој мафин додадете парчиња кршена чоколада. Ставете го калапот за мафини да се пече. Готовите мафини оставете да се изладат, а потоа засечете ги во средина, па декорирајте ги со чоколадни фигури со новогодишен дезен.

Децата, а и возрасните ги обожуваат.

Нека ви е слатко

Среќни празници.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови