Од брашното квасецот јајцата зејтинот сол се замесува тест.
Тестото се замесува и одмара пола час се развлекува кора 1 cм дебела и со чаша се прават кругови.
Се вадат се стават во подмачкан плех со маргарин и со останатите пола кругови со мала чаша вадиме кругови ни остануват како обрач Го ставаме на секој поголем круг што ни е во плехотт. На секое му ставаме кечап и фил пред печење ги премачкуваме со жолчка и печиме одма на 200 степени.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови