Подготовка:

1. Во сад соединете ги прво сувите состојки. Додадете го млекото, путерот и ванилата и со помош на жица за матење, мешајте додека тестото не се соедини. Конзистенцијата на тестото е важна. Ако тестото е премногу тенко, палачинките ќе излезат тенки и тешко ќе се превртуваат. Ако тестото ви е премногу густо, можете да додадете 1 лажица повеќе млеко истовремено додека не се разреди.
2. Додадете 1-2 лажици путер во тава и загрејте ја. Кога путерот се стопи, истурете околу 1 лажица тесто во тава, оставајќи околу еден сантиметар помеѓу секоја палачинка. (Предлагам да користите мини лажичка за сладолед за совршено заоблени, палачинки со еднаква големина).

3. Откако ќе почнете да гледате ситни меурчиња кои доаѓаат низ секоја палачинка или рабовите почнуваат да поруменуваат, земете шпатула и брзо превртете ја секоја палачинка и оставете ги сами! Времето ќе се разликува во зависност од вашата топлина. Секогаш е подобро да ја започнете топлината пониско и да се прилагодувате по потреба. 

Забелешка: Исто така е важно да додадете уште една лажица путер на тавата кога ќе ги превртите.
Уживајте како што е или со посакувани додатоци, јас ставив крем и комбинирав со овошје. Наздравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови