Гравот и грашокот сварете ги.
Кромидот ситно исечете го, морковот и пиперките исечете ги на кругчиња.
Печурките ситно исечете ги.
Во тава ставете кромид да се пржи, додајте морков пиперки и печурки. Се' пропржете малку. Додајте доматно пире, ориз, компири, грав и грашок. Се' промешајте додајте една чаша вода. Посолете ставете сув зеленчук, зачини по желба. Тавата ставете ја во рерна да се пече на 250 степени околу 30 минути
Многу е вкусно. Пробајте!