Поедноставно, здравје, а вкуснооооо

Над пареа внимателно се растопува црното чоколадо.
Кога е готово се трга од оган, се додава медот, енергично се промешува и се додаваат сецканите бадеми.
Одма смесата се истура во мал триаголен калап. Пожелно е претходно да биде обложен со прозирна фолија.
Се остава 2 часа на ладно да се стегни.
Потоа лесно се сечат парчиња.
До колку немате триаголен калап може смесата да се истури во намастена мала ростер тава, во хартиени кошнички......

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани