Со помош на сукало растргнете го малку лиснатото тесто.
Врз тестото нанесете го филот подготвен од изрендани јаболка, шеќер, мелени ореви и малку рум.
Завиткајте ја штрудлата, премачкајте ја со изматена жолчка .
Засечете ја малку одозгора и печете на 180 степени додека се зарумени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови