Одделете ги белките од жолчките, а потоа жолчките и крем сирот измешајте ги во посебен сад. Во друг сад изматете ги со миксер белките и пецивото, додека не станат пенливи. Потоа полека истурете ја мешавината од жолчките, во изматените белки и мешајте полека околу 12 пати со лажица.
На тава поставете хартија за печење и распоредете го тестото во мали кругови. Печете на претходно загреана рерна на 150°С околу 15-20 минути. Внимавајте да не ви изгорат, бидејќи треба да бидат поцрвенети. Може да се филуваат по желба, слатка или солена варијанта.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови