Се вари оризот околу 15 мин. Се остава да олади или се става ладна вода и се остава да се исцеди. Откако ќе се олади, се додава рендана салама, рендани кисели краставички, рендан кашкавал, сол, бибер, магдонос и павлака. Се меша убаво со лажица, се става со лажичка на крекерите и се затвора пак со крекер на Армониа. Се валкаат во сув магдонос...Декорација по желба ...лесна и вкусна за јадење...