Копаните се ставаат во кеса, заедно со зачините и 2 лажици сок од лимон. Се премачкуваат убаво со масло и се оставаат да се маринираат од 30 минути, до 24 часа.
Се редат во тава, а помеѓу нив се ставаат кругови лимон.
Одозгора може да се стави уште од зачините, малку вода и се печи околу 45 минути на 180-200 степени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови