Најпрво го вариме оризот.Откако оризот ќе се свари го миеме убаво со ладна вода и го оставаме убаво да се исцеди.Саламата и краставичките ги сецкаме на ситни коцки.Краставичките ги оставаме да се исцедат за да не пуштат вода во салатата.Откако сите состојки се готови во подлабок сад ги мешаме сите состојки ја додаваме и павлаката, солта и мешаме убаво да се изедначи.
Може да се додади и лук.(по желба)
Салатата се остава неколку часа во фрижидер.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови