Во чинија за мешање ставете ги двaта вида на брашно и сол, па убаво измешајте.

Во шоља, во меѓувреме разматете го квасецот со малку шеќер и топла вода (од оние 160 мл.).

Потоа сипете го во брашното заедно со маслиновото масло и остатокот топла вода.

Замесете мазно тесто и оставете го да нарасне.

Тиквичката изрендајте ја, посолете и оставете малку да отстои.

За тоа време на малку маслиново масло, продинстајте го ситно сецканиот кромид, потоа додадете го лукот, а на крајот тиквичките.

Динстајте 15-тина минути, односно додека не испари целата течност.

Тестото расукајте го на два правоаголника, па ставете ги те на плех за печење, прво распоредете ги тиквичките на тестото, потоа тенко сецканата пиперка, домат, пиперка и маслинки, па печете во рерна на 250 степени 20-25 минути, додека тестото убаво не порумени.

Извадете ја пицата од рерна, посолете ја, попрскајте ја со оригано, маслиново масло, а на крајот одозгора додадете некое ливче свеж босилок.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови