Се мешаат шеќерот, водата, брашното, пецивото,циметот и 4 лажици мармалад убаво да се соединат и смесата се става во тавче за печење. Се пече на 200 степени околу 30 минути. Откако ќе се испече, се лади па се премачкува со 4 лажици мармалад и целиот колач се прелива со топено чоколадо.
Во зависност од големината на колачот која сакате да ја направите ќе користите различна чаша. За помала количина шоља за кафе, за поголема шоља за јогурт.... многу едноставно. Истата чаша ја користите за мерење на сите состојки за колачот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани