Во шише се ставаат накршени лешници, черупката и срцевината без јатките од оревите, се додава ракијата и се остава на сонце 40 дена и потоа се прецедува.
Забелешка!
Ракијата треба да биде 40 степени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови