Редовно приготвувано и дома омилено летно макало, наједноставно за правење и доста вкусно. Убаво како прилог, ама може и да биде и скромен ручек.

- Зрелите домати се мијат, се лупат и се сечкаат на коцкички.
- Се ставаат во тавче да се пржат на тивко со малку сол.
- Се пржат додека водата малку да испари, па се додаваат исчистените чешниња лук, по желба цели или исечкани.
- Се пржи уште некое време додека да се згусне смесата.
- На крај се додава исечканиот магдонос, се трга настрана и се посолува по потреба.

Количината на домати и лук не е стриктна, се прилагодува по потреба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани