1. Во длабок сад ги додаваме брашно, сол, шеќер во прав, путерот или маргарин, исечен на парчиња, кора од лимон. Промешуваме со рака, потоа ги додаваме млекото и ванилата и промешуваме со лажица. Смесата ја миксираме со миксер. На крај ја месиме со рака, ја ставаме во стреч фолија и ја оставаме во фрижидер пола час.

2. Расукуваме кора и вадиме колачиња со калап по наш избор. Ги печeме 15мин на 180 степени.
Јас ги декорирав така што изматив една белка со 200гр шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани