Јас секогаш правам двојна доза бидејки навистина се превкусни.

Се мешаат во сад сувите состојки.
Путерот се топи.
Се додава млекото и јајцето во сувите состојки, се меша убаво и се додава путерот.
Се остава смесата да одмори 15 мин.
Се истура смеса во загреано тавче со малце путер и се печат 1 мин на секоја страна.

Јас ги преливав со мед мозе и со јаворов сируп.  Се декорират по вкус.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови