Се ситни алвата и се додава маргаринот, шеќерот во прав, топената чоколада, рум и локумот.

Локумот предходно се топи на оган убаво се меша и се додава 2 лажици мед, се соединува и се додава мелени бисквити. Се прават бомбици и се валкаат во алва иситнета.