Вкусот на есента во вашата чинија

Фант сос од печурки збогатен со сув вргањ и шампињони, ќе даде специфичен вкус на јадењата со месо, тестенини или ориз.

Разбудете ги есенските вкусови и мириси на шума; подгответе го вашиот специјалитет со сос од печурки уште денес, а за посебни прилики предлагаме да го збогатите јадењето со додавање на павлака, путер или коњак.

Брза и лесна подготовка • Добар вкус на печурки

Подготовка / Состојки

Пченично брашно, палмино масло, обезмастено млеко во прав, кујнска сол, малтодекстрин, пченкарен скроб, сушени шампињони 5%, засилувач на вкус (мононатриев глутаминат), шеќер, екстракт од квасец, сушен кромид, сушен вргањ 1,5%, лактоза, млечни белковини, црн бибер, лист од магдонос. Може да содржи целер и јајца.

Испразнете ја содржината на кесичката во 300мл млака вода и мешајте брзо додека сосот не зоврие. Гответе на тивок оган околу 5 минути со постојано мешање. Подготвениот сос послужете го со оброк по ваш избор (тестенини, месо и др.)

Начин на чување: на суво место на собна температура.

Рок на траење: 15 месеци.

Пакување: вреќичка 48 г

Хранливи вредности

  • Енергетската вредност 455 kкал / 1905 кЈ
  • Масти 23 г
  • - Заситени масни киселини 15 г
  • Јаглехидрати 50 г
  • - Шеќери 14 г
  • Протеини 12 г
  • Сол 9,5 г

Извор: Подравка д.д.на 100 г производ