1. Хељдата ја вариме во посолена вода, потоа се цеди и чека да се олади. Лукот ситно се сецка.
2. Лупените компири ги рендаме на најситното ренде  и се промешуваат заедно се хељдата, лукот и зачините.
3. Од добиената смеса се прават ќофтиња и се пржат во врело масло по 2 минути од двете страни на средна температура.

По желба може да се користи помала количина лук.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани