Кромидот се ренда и се замесува смеса со месото и зачините. Смесата се остава во фрижидер да одстои 1-2часа.
Се зема во рака од смесата се расплескува, се полни со кашкавал и ќофтињата се редат во плех да се печат. Може и да бидат пржени секој по свој вкус. Ако се печат се подмачкува убаво тепсијата и се редат па се печат околу 20минути на 200. Се служат со помфрит,пире,салата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани