Често приготвувам вакви макарони, во комбинација со туна. Може да одат и како ручек, но и како салата.
Најпрво, се варат макароните.
Во зовриена и посолена вода, се додаваат макароните. Се варат до омекнување, околу 12 минути. Потоа, се процедуваат и се попрскуваат со маслиново масло.
Во друг сад, ситно се сецкаат пиперката, краставичките, маслинките и кромидот. Се додава процедената туна и макароните. Се меша убаво со лажица.
За преливот
Се мешаат со жица за матење, сите состојки и се додаваат во макарони салатата.
Се посолува по вкус и се наросува мелен црн бибер.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови