1. Ситно исеканиот кромид и лук и ситно ренданиот морков се запржуваат на малку масло
2. Откако ќе омекне кромидот и морковот, се додава ситно исецканиот вргањ и веднаш потоа се додава сушениот зеленчук и водата
3. Се зачинува и се остава да се вари околу 30 мин за добро да се свари вргањот.
4. Се додават потоа и тараната и фидето и се вари ушт околу 10 мин.
- Понекогаш доавам и матено јајце кога ќе биде готова подизладена чорбата, но овојпат го прескокнав тој детаљ.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани