Во тенџере ставете вода, чаденото месо и оризот. Варете додека не се свари оризот. Додадете сув зеленчук и посолете.
Во едно чинвиче ставете павлака и брашно и  измешајте. Ова истурете го во чорбата и варете уште 5 минути. На крај додајте магдонос.
Чадената сланина исечете ја на ситни коцки и испржете ги.
Сервирајте ја чорбата во чинија, одозгора ставете пржена сланина и магдонос.
Ова е Украински специјалитет пробајте.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани