1. Пиперките ги печиме, лупиме и ги оставаме да се исцедат.
2. Магдоносот го сецкаме, лукот го чистиме и сецкаме.
3. Во големо тенџере на оган ги ставаме киселината, маслото, шеќерот и солта да зовријат.
4. Пиперките ги сецкаме или цепкаме со раце. Ги ставаме во смесата која врие на оган, 10 минути , одвреме на време го протресуваме тенџерето. Го додаваме лукот и магдоносот и лукот . смесата ја оставаме на оган уште 5 минути
5. Топлите пиперки се ставаат во топли тегли. Ги завиткуваме во ќебе и ги оставаме до наредниот ден да се изладат

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани