1. Хељдата ја вариме во посолена вода, потоа ја цедиме од водата.
2. Кромидот го сецкаме и го пржиме малку со масло, потоа ги додаваме исецканите буковки и ги пржиме додека не се заруменат.
3. Во испржените печурки ја додаваме сварената хељда и посолуваме по вкус и уште малку ги потпржуваме.
Топлата хељда по желба се посолува со исецкан магдонос.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани