Во вангличка ги ставаме пасираната банана, ванилата, некое зрно сол, маслото, млекото, пецивото, содата, јајцето и брашното.
Со миксер ја соединуваме цела смеса.
Во касерола загреваме масло на умерен оган.
Со помош на лажиче, кое претходно е намастено земаме од смесата, спуштаме во маслото и пржиме од двете страни до заруменување.
Ги редиме на хартиени салфети.
Потоа сервираме и наросуваме шеќер во прав

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани