Меленото месо, јајцата, водата, пире од компири и зачини се замесува. Се додава сецкан кашкавал и брашно и повторно се промешува да се соедини.
Од смесата во врело масло со лажица се става и се пржат уштипците од двете страни додека поруменат.
Се ставаат на хартија да го впие вишокот масло.
На здравје !!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови