- Маслото од конзервата се цеди и туната се става во чинија.
- Црвениот грав од конзервата се става во туната (течноста се цеди).
- Младото кромидче се сечка ситно, а обарениот морков се сечка на ленти.
- Се става магдоносот и лимоновиот сок, се меша сето заедно. Ако е потребно по вкус се додава сол.
- На крај се стават потпечените коцки леб.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани