1. За еден тригон потребни се 3 кори.
2. Секоја кора се премачкува со масло и на последната кора се става филот.
3. Филот од фета сирење се става на крајот од кората се преклопува и се витка во триаголна форма.
4. Така подготвените тригони се пржат на заграено масло на средна температура.

- Маслото треба да биде загреано на средна температура потребното време за пржење е околу 15 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови