1. Тестенините се варат во посолена вода и се цедат. Потоа се промешуваат со маслиново масло.
2. Сос. Сите состојки за сос се мешаат и се додаваат во сварените макарони.

По желба се користат било која од тестенините, а наместо маслиново масло може да се користи малку путер.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани