Подготовка.
Јајцата заедно со шеќерот ги матиме со миксер. Во кремот ги додаваме следниве состојки медот, ванилата, млекото, растопеното чоколадото, растопениот путер, пецивото, какаото и постепено матејќи со рачна маталка го додаваме брашното. Смесата убаво ја соединуваме и ја сипуваме во силиконскиот правоаголен калап на делимано. Печеме на 200 степени околу десетина минути, а потоа намалуваме на 180 степени околу дваесетина минути.
Изладениот колач го сечеме и преливаме со малку мед.

На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани