Подготовка
Чашата е од 250 мл.
- Се секца ситно кромидот
- Се лупи доматот и исто така се сецка, се додаваат во киселата павлака или јогуртот, се додава и зачинот, се посолува и измешајте.
Лесно и едноставено, а божествен додаток за сарма од лозови листови, домат салати,
Бидејки сосот се разредува откако ќе се додадат состојките, јас користам за него исклучиво кисела павлака.
Може да трпи да се додаде и оревче потпечено и сецкано...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани