Ако ви треба прелив за сладолед,за палачинки или некои други слатки еве вкусен и брз сос-прелив кој се подготвува на следниов начин.
1. Во длабок сад се става шеќерот на тивко да се топи - карамелизира. Кога ќе се стопи веднаш се додава млекото и постепено на тивко се вари додека целиот шеќер не се растопи.
2. Кога е стопен шеќерот се додава малку сол и маргарин и се трга од ринглата. Се става во тегла и се остава да олади. Кога ќе олади повеке е згустен сосот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани