Тиквичките испечете ги или подпечете ги на скара. Важно е да не се многу сочни за намазот да не биде претечен.
Ставете ги во блендер со останатите состојки и блендирајте додека не добиете мазна смеса.
Многу едноставен за подготовка и многу вкусен.
За мацкање со крекери или мачкано на лепче, душа дало :)
Ние го мацкавме со њоки од тиква малку потпеченки за да крцкаат :)
Ако сте во можност не го пропуштајте мајоранот. Дава многу убав слаткаст вкус на намазот. Јас имам дома во саксииче свеж мајоран, додадов едно гранче од 4-5 см. Исто и босилекот е свеж, од саксииче.
Мераклиски :)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани