Во вангличка ги ставаме јајцата и додаваме сол,
Матиме убаво да побелат.
Со исклучен миксер додаваме јогурт, масло, просеани брашно и пециво.
Изборот на додатоците може да биде и по ваш вкус,морков, грашок, шунка. Сирење.....
Јас ви напишав како што ставив, односно имав останато 150 гр фил од претходно подготвувани пирошки.
Смесата ја истураме во правоаголен намастен и побрашнет калап,
Најгоре редиме зелени маслинки.
Печиме околу 30 минути во загреана релна.
Испечениот солен колач го оставаме на решетка да се излади, па сечеме парчиња и сервираме

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани