1. Прво ги матиме јајцата со солта.
2. Потоа додаваме јогурт, масло и павлака.
3. Матиме пак со миксер и ги додаваме сите суви состојки.
4. Потоа пак проматуваме, додаваме праз и двата вида сирење и промешуваме со лажица.
5. Смесата ја префрламе во намрсена тава за печење бр. 28, ставаме во загреана рерна и печеме на 200 степени 15 – 20 минути.
6. Кексот е печен откако ќе порумени одозгора и ќе се оддели од краевите на тавата.
7. Нека се излади, сечеме па послужуваме. На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови