- Со миксер пенесто се матат јајцата и солта, се додава маслото и јогуртот.
- Се додава брашното кое е просеано и измешано со пецивото, се мати со мала брзина на миксерот.
- Потоа се ставаат сите останати состојки и убаво се мешаат да се добие смеса погуста од таа за палачинки.
- Апаратот за крофни се пушта да се загрее, а за тоа време од смесата се става во шприц или пак во кеса за замрзнување на која и е отсечен врвот. Дупчињата на апаратот се намрсуваат со малку масло и внимателно се полнат со смесата.
- Крофничките се печат 5-6 минути, а потоа се превруваат од другата страна 1 минута. Додека се печат се полни нова смеса.

Забелешка
Зависно од впивливоста на брашното се додава или одзема малку од него, важно е да се добие смеса погуста од смеса за палачинки.
Саламата и сирењето се рендаат на најситна страна на рендето за да може убаво да оди низ шприцот или кесата.
Одлични за именден, ужинка, мезе ...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани