Вкусно соленко залче....

За кората ги матиме белките со трошка сол. Потоа ги додаваме жолчките една по една. Го додаваме маслото, па киселата павлака, матејќи на најслаба брзина, па брашното со пецивото.
Излеваме во плех обложен со хартија и одозгора ги распоредуваме маслинките.
Печиме во загреана рерна на 180, 15-20 мин. или според вашата рерна.
Оставаме да се излади, ги сечиме краевите и ја сечиме на три ленти, па филоваме.

За филот го соединуваме сирењето со павлаката со миксер, па го додаваме мајонезот и сецканите јајца.Убаво промешуваме, па филоваме.
Виткаме со стреч фолија и ставаме во фрижидер да отстои. Јас ја оставам преку ноќ, па украсуваме и послужуваме.

На здравје!
Се надевам ви се допадна мојава идеја како да ги искористите заостанатите велигденски јајца.)))

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани