Јулско сезонско смути. На здравје нека е!

Подготовка
На праската и ја острануваме семката, па ја сечкаме на 4-6 дела.
Јаболкото го сечкаме на парчиња. Го ставаме овошјето во чашката од Нутрибулет.
Ги додаваме лешниците, сокот од лимон, листовите нане и медот. Додаваме вода по потреба или од 50-100 мл.
Блендираме до згуснување и изедначување на смесата. Истураме во чаша и уживаме!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани